A konverziós arány az egyetlen szám a riportban, amiről két ember hosszan tud vitatkozni úgy, hogy közben mindkettőnek igaza van. Az egyik 1,2 százalékot lát, a másik 6-ot, és ugyanarról a hónapról, ugyanarról a weboldalról beszélnek. A különbség nem a számlálóban van: a konverziók száma mindkét esetben ugyanannyi. A nevező más.

Saját nézőpont: a konverziós arány nem mérőszám, hanem definíció. Egy mérőszámot leolvasol, egy definícióban megállapodsz. Amíg nincs rögzítve, hogy mire osztasz, addig a számról folytatott vita nem a teljesítményről szól, hanem arról, hogy ki melyik nézetet nyitotta meg az analitikában. A gyakorlatban ez a legolcsóbb javítható hiba egy marketingriportban: nem kell hozzá új eszköz, csak egy leírt mondat. Ráadásul a definíció hiánya csendben halmozódik: ha három hónapig mindenki mást ért ugyanazon a szón, akkor a negyedéves összegzés már nem javítható vissza, csak újraszámolható.
Miért lehet ugyanaz a hónap 1,2 és 6 százalék is?
Mert a konverziós arány egy tört, és a tört alját szabadon választod. Ha minden munkamenetre osztasz, benne van a blogolvasó, a véletlenül beeső látogató, a bot-gyanús forgalom és az az ember is, aki a nyitvatartást jött megnézni. Ha csak azokra a belépőkre osztasz, akik kereskedelmi szándékkal érkeztek egy szolgáltatás- vagy termékoldalra, a nevező a töredékére csökken, miközben a konverziók nagy része megmarad.
Hivatalosan igazolt: a GA4 maga is két külön arányt közöl, munkamenet-szintű és felhasználó-szintű kulcsesemény-arányt, és ezek ritkán egyeznek. Szintén hivatalos, hogy a munkamenet alapértelmezés szerint 30 perc inaktivitás után lezárul, tehát az a látogató, aki reggel tájékozódik és este visszatér vásárolni, két munkamenetet ad a nevezőbe, de csak egy felhasználót. Vagyis a nevező megválasztása nem stílus kérdése: fizikailag más halmazt számol.
Milyen nevezőket használhatsz, és melyik milyen döntéshez való?
Rövid válasz: mindegyik jó valamire, de egyik sem jó mindenre. Válaszd a nevezőt ahhoz a döntéshez, amit meg akarsz hozni. Praktikus szűrő: fogalmazd meg egy mondatban, mit fogsz csinálni a szám alapján (több pénzt teszel egy csatornába, átírod a landolóoldalt, egyszerűsíted az űrlapot), és utána válaszd ki azt a nevezőt, amelyik pontosan arra a lépésre válaszol.
- Minden munkamenet. A forgalomszerzés hatékonyságát mutatja. Ehhez nyúlj, ha azt nézed, megérte-e egy csatornába pénzt vagy időt tenni. Hátránya, hogy a nevezőt a mennyiség hígítja: egy jól futó blogcikk vagy egy vírusszerű poszt önmagában lenyomja.
- Minden felhasználó. A tényleges kereslet mérésére való. Arra válaszol, hogy száz emberből hány lépett kapcsolatba. Ez a nevező stabilabb hosszabb döntési ciklusnál, ahol valaki ötször visszatér, mielőtt ajánlatot kér. Hátránya, hogy a sütik törlése és az eszközváltás felfelé tolja a felhasználószámot.
- Új felhasználók. Az akvizíció tiszta mérőszáma. Ha az új felhasználókra vetített arány romlik, miközben az összesített stabil, akkor a régi közönséged tartja életben a számot.
- Releváns belépők. Csak azok a munkamenetek, amelyek kereskedelmi szándékú oldalon indultak vagy eljutottak oda. Ez az oldal meggyőzőerejéről szól: a szöveg, az ár-kommunikáció, az űrlap, a bizalmi elemek. Erre optimalizálsz, amikor a landolóoldalt írod át.
- Űrlapot megnyitók vagy kosárba helyezők. A lezárási arány. Ha ez alacsony, nem a marketinggel van baj, hanem az űrlappal, a szállítási feltételekkel vagy a fizetési lépéssel.
- Kvalifikált érdeklődők. Az értékesítés felőli nézet. A nevező nem forgalom, hanem a beérkezett megkeresés, a számláló pedig a valódi ügyfél. Ez a szám mondja meg, hogy a több lead egyben több üzletet is jelent-e.
Hogyan fest ugyanaz a hónap ötféle nevezővel?
Vegyünk egy szolgáltató weboldal havi adatait. Az alapadatok végig ugyanazok, csak a nevezőt cserélem.
- Munkamenet: 24 000
- Felhasználó: 14 500, ebből új: 9 800, visszatérő: 4 700
- Ajánlatkérés (kulcsesemény): 290
- Kereskedelmi szándékú belépő munkamenet: 4 600, ezekben 276 ajánlatkérés
- Ajánlatkérő űrlapot megnyitott munkamenet: 720
Az arányok ebből:
- 290 / 24 000 = 1,2% (minden munkamenet)
- 261 konvertáló felhasználó / 14 500 = 1,8% (minden felhasználó)
- 121 / 9 800 = 1,2% új felhasználóra, de 169 / 4 700 = 3,6% visszatérőre
- 276 / 4 600 = 6,0% (releváns belépők)
- 290 / 720 = 40,3% (űrlap-lezárási arány)
A 261 azért kevesebb a 290-nél, mert néhány ember kétszer küldött űrlapot (például egy pontosítás miatt). Ez a különbség önmagában jelzés: ha az eseményszám és a konvertáló felhasználók száma tartósan sokkal jobban eltér, valószínűleg duplán mérsz, vagy az űrlap visszajelzése nem elég egyértelmű.
Öt szám, egy hónap, nulla hazugság. A 6 százalék nem trükk: azért ennyi, mert a nevező szűkítésével a számláló alig csökkent. Ez a viszony maga is információ. Ha a konverziók 95 százaléka a munkamenetek 19 százalékából jön, akkor a forgalom négyötöde jelenleg nem vásárlási szándékkal érkezik. Ez lehet teljesen rendben, ha tudatos tartalomstratégia áll mögötte, és lehet baj, ha fizetett hirdetésből jön.
Szakmai feltételezés: a legtöbb vitát az okozza, hogy az ügynökség a 6 százalékot mutatja, a cégvezető pedig a 1,2-t látja a saját analitikájában. Egyik fél sem csal, de amíg a definíció nincs leírva, addig a bizalom kopik.
Mit csinál a márkakeresés a konverziós aránnyal?
Felfelé húzza, és közben elrejti a valódi teljesítményt. Aki a cégnevedre keres rá, már döntött, csak a linket keresi. Az ő konverziója nem az online marketing érdeme, hanem egy korábbi ajánlásé, egy szórólapé vagy egy autómatricáé.
Ugyanennek a hónapnak a csatorna-bontása:
- organikus, márkás keresés: 3 100 munkamenet, 96 konverzió, 3,1%
- organikus, nem márkás: 6 400 munkamenet, 71 konverzió, 1,1%
- fizetett kereső: 2 900 munkamenet, 63 konverzió, 2,2%
- közösségi: 5 200 munkamenet, 18 konverzió, 0,35%
- közvetlen: 3 800 munkamenet, 34 konverzió, 0,9%
- egyéb (hírlevél, hivatkozó, besorolatlan): 2 600 munkamenet, 8 konverzió, 0,3%
A márkás sor közel háromszorosa a nem márkásnak. Ha a márkás forgalom nő (mert elindult egy rádióspot vagy egy szponzoráció), az összesített konverziós arány magától javul, miközben az organikus munkád eredménye egy lépést sem mozdult. Fordítva is igaz: egy sikeres, nem márkás kulcsszavakat célzó tartalomkampány rövid távon rontja az összesített arányt, mert sok új, hideg látogatót hoz.
A szétválasztás gyakorlati menete a Search Console-ban: állíts be egy lekérdezés-szűrőt reguláris kifejezéssel, amiben benne van a cégnév, a gyakori elgépelései és a domainnév írott alakja is, például (cegnev|cégnév|cegnev kft|cegnev\.hu). Ezt egyszer „tartalmazza”, egyszer „nem tartalmazza” szűréssel futtasd le, és a két halmaz kattintásait vezesd külön oszlopba a riportban. A kizáró listát félévente nézd át, mert az elgépelések és a rövidített alakok idővel változnak.
Miért torzít a visszatérő látogató?
Mert a visszatérés maga is szándékjelzés. A fenti példában a visszatérők aránya 3,6 százalék, az újaké 1,2. Ez nem azt jelenti, hogy a visszatérőket kell célozni, hanem azt, hogy a két csoport két külön üzleti kérdés. Az új felhasználók aránya azt méri, mennyire tudsz idegent érdeklődővé tenni. A visszatérőké azt, mennyire tudsz érdeklődőt ügyféllé érlelni.
Saját tapasztalat: magasabb értékű, hosszabb döntési idejű szolgáltatásoknál (építkezés, egészségügy, gépbeszerzés) rendszeresen látni, hogy a konverziók fele a harmadik vagy későbbi látogatásból jön. Ha ilyen oldalon valaki a munkamenet-alapú arány esését kéri számon egy tartalomkampány második hetében, az szinte biztosan a rossz nevezőt nézi. Ez megfigyelés, nem szabály: a saját adataidban ellenőrizd a látogatásszám szerinti bontást, mielőtt elfogadod. A GA4-ben erre a munkamenetszám vagy a „napok az első látogatás óta” dimenzió ad támpontot, és már az is sokat mond, ha az 1. látogatáshoz tartozó arányt külön kiírod az összes többi mellé.
Miért kell szegmensenként külön arányt nézni?
Mert egyetlen összesített arány szinte mindig három-négy, egymástól nagyon eltérő szegmens súlyozott átlaga, és az átlag mozgása gyakran csak a súlyok mozgása. Számoljuk ki: ha a mobil aránya 62-ről 71 százalékra nő, a mobil konverziós arány 0,9 százalék, az asztali 2,4, akkor az összesített 1,47-ről 1,34 százalékra esik anélkül, hogy bármelyik szegmensben bármi romlott volna. Ilyenkor a helyes válasz nem az, hogy „rosszabbul teljesítünk”, hanem az, hogy a mobil élményen van a legnagyobb tét.
Minimális bontás, amivel érdemes dolgozni: eszköz, csatorna (márkás és nem márkás külön), belépő oldal típusa, új és visszatérő, valamint földrajzi terület, ha helyi szolgáltatásról van szó. Egy budapesti és egy székesfehérvári vonzáskörzet ugyanazon az oldalon teljesen más arányt tud produkálni, mert más a verseny és más a szállítási vagy kiszállási hajlandóság.
Praktikus fék a túlbontás ellen: ha egy szegmensben 30-nál kevesebb konverzió van a vizsgált időszakban, az arányát ne értelmezd trendként. Egyetlen megrendelés is tized-százalékokat mozdít rajta.
Hogyan jelöld meg a mérésben a releváns belépőket?
A releváns nevezőhöz jelölni kell az oldalakat. A legegyszerűbb út, hogy a sablon szintjén egy oldalcsoport-értéket küldesz be, és abból építesz szegmenst az analitikában.
window.dataLayer.push({ event: 'page_meta', page_group: 'szolgaltatas', intent: 'commercial' });
Ugyanez közvetlen gtag-hívással, ha nincs tag-kezelőd:
gtag('event', 'page_meta', { page_group: 'szolgaltatas', intent: 'commercial' });
Ezután a page_group és az intent paramétert vedd fel egyéni definícióként, és a riportban szűrj arra a munkamenetre, ahol az intent értéke commercial volt. Hivatalosan igazolt: az egyéni paraméterek csak a felvételük utáni adatokra érvényesek, visszamenőleg nem töltődnek fel, ezért ezt a lépést érdemes a riportdefiníció rögzítésével egy időben megcsinálni.
A bevezetés sorrendje: (1) írd össze az oldaltípusokat (nyitóoldal, szolgáltatás, blog, referencia, kapcsolat, jogi), (2) döntsd el típusonként, hogy kereskedelmi szándékú-e, (3) tedd be a sablonokba a paramétert, (4) egy napig nézd meg a valós idejű nézetben, hogy minden oldaltípus a saját értékét küldi, (5) vedd fel az egyéni definíciókat, (6) a következő hónap első napján indítsd az új nevezőt. A leggyakoribb hiba a negyedik lépés kihagyása: ha egy sablon rossz értéket küld, a nevező hónapokig csendben torz marad.
Mikor vezet félre maga a szűkített nevező?
Akkor, ha a szűkítés nem a mérést pontosítja, hanem a problémát rejti el. A releváns belépőkre vetített arány kényelmes szám, mert magas, és pont ezért kell vele szigorúbbnak lenni, mint a többivel.
- Ha a „releváns” definíciót utólag igazítod a kedvező eredményhez, például kiveszed belőle a gyengén teljesítő oldalcsoportot, akkor már nem mérsz, hanem válogatsz.
- Ha a szűkített nevező hónapról hónapra zsugorodik, az arány javulhat úgy is, hogy közben kevesebb megkeresés érkezik. Ezért a szűkített arány mellett mindig ott a helye a konverziók abszolút számának.
- Ha a forgalom nagy része tájékozódó szakaszban van, a kereskedelmi oldalra jutás maga is eredmény. Ilyenkor a szolgáltatásoldal megtekintése külön mikrokonverzió, nem pedig a nevező néma feltétele.
Saját tapasztalat: a szűkített arány akkor működik jól, ha egyszer definiálod, és utána akkor sem nyúlsz hozzá, amikor éppen kedvezőtlen. A definícióhoz nyúlás pillanatában az idősor elveszti az összehasonlíthatóságát.
Hogyan vezess be új definíciót egy már futó riportban?
Rövid válasz: egy hónapig párhuzamosan mutasd a régit és az újat, aztán válts élesen. A definícióváltás önmagában ugrást csinál a grafikonon, és ha ezt nem jelzed előre, azt mindenki teljesítményváltozásnak fogja olvasni.
- Írd le egy oldalon a jelenlegi (kimondatlan) definíciót, ahogy ma számolódik. Gyakran itt derül ki, hogy senki nem tudja pontosan.
- Fogalmazd meg az újat a riport-ellenőrzőlista alapján, és beszéld át azzal, aki a döntést hozza majd.
- Számold vissza az új definíciót az elmúlt 6-12 hónapra, ahol az adat engedi. Ha nem engedi (mert új paraméter kell hozzá), írd oda, hogy az idősor innen indul.
- Egy hónapig mindkét számot mutasd, egymás mellett, a különbség magyarázatával.
- A váltás dátumát jelöld meg a grafikonon és a riport fejlécében.
- Rögzítsd, ki módosíthatja a definíciót a jövőben, és milyen indoklással.
Mit tartalmazzon a riport konverziós arány definíciója?
Ellenőrzőlista, amit egyszer töltesz ki, és utána minden riport fejlécébe bemásolsz:
- Számláló: pontosan melyik esemény vagy események számítanak konverziónak, és melyik nem. Külön tüntesd fel, ha a telefonhívás-kattintás beleszámít.
- Egy munkamenet, egy konverzió? Döntsd el, hogy a konvertáló munkamenetek számát nézed, vagy az eseményszámot. A kettő eltér, ha valaki kétszer küldi el az űrlapot.
- Nevező: munkamenet, felhasználó, új felhasználó, releváns belépő vagy űrlapnyitó. Egy riportban legfeljebb kettő, nem öt.
- Időablak: naptári hónap vagy gördülő 28 nap. A gördülő ablak kiveszi a hétköznap-hétvége arány ingadozását.
- Attribúció: a konverziót a belépés csatornájához vagy az utolsó forráshoz kötöd. Ez a csatorna-bontású arányt érdemben mozgatja.
- Kizárások: belső IP, tesztvásárlás, ismert botforgalom, munkatársak eszközei.
- Márkás és nem márkás bontás: mi számít márkás lekérdezésnek (a cégnév elírásai is).
- Adatminőségi megjegyzés: hozzájárulás-kezelés, modellezett adat, mintavétel. Ha az adat egy része becsült, az szerepeljen a riportban.
- Minimális esetszám: hány konverzió alatt nem értelmezed az arányt.
- Verziószám és dátum: mikor és ki változtatott a definíción. Definícióváltás után az idősor nem folytatólagos.
Ha ez a tíz sor megvan, a következő riport-egyeztetés nem arról szól, hogy jó-e a szám, hanem arról, mit kezdesz vele. A konverziós arány javítása ettől még nem lesz garantált, de legalább azon a számon fogtok dolgozni, amelyik tényleg a te munkádról szól.
Források és további olvasnivalók
- Google Analytics 4 súgó: kulcsesemények, munkamenet-definíció, egyéni definíciók
- Google Search Central: Search Console teljesítményriport dokumentációja
- Google Ads súgó: konverziókövetés és konverziószámlálási beállítások
- Google Tag Manager fejlesztői dokumentáció: dataLayer és gtag.js eseményküldés
- Schema.org: Product, Service és Offer típusok
- W3C: Web Content Accessibility Guidelines, űrlapokra vonatkozó ajánlások
- A konverziós arány nem mérőszám, hanem definíció: a nevező megválasztása maga a döntés.
- Munkamenet-alapú arány a forgalomszerzéshez, felhasználó-alapú a keresletméréshez, releváns belépőkre vetített arány az oldal meggyőzőerejéhez való.
- A márkakeresés és a visszatérő látogatók felfelé húzzák az átlagot, és elfedik, hogy az új, hideg forgalom mennyire teljesít.
- Egyetlen összesített arány szinte mindig három-négy, egymástól nagyon eltérő szegmens átlaga, ezért önmagában nem döntésképes.
- Minden riportban szerepeljen a nevező, a számláló, az időablak és a kizárt forgalom definíciója.
Gyakori kérdések
Melyik konverziós arány a helyes: a munkamenet- vagy a felhasználó-alapú?
Mindkettő helyes, csak más kérdésre válaszol. A munkamenet-alapú a forgalomszerzés hatékonyságát mutatja, a felhasználó-alapú azt, hogy száz emberből hány lépett kapcsolatba. Hosszabb döntési ciklusú szolgáltatásnál a felhasználó-alapú stabilabb, mert egy ember több látogatását egyszer számolja.
Mennyi a jó konverziós arány?
Nevező nélkül a kérdésre nincs értelmes válasz. Ugyanaz a hónap a példánkban 1,2 és 6 százalék is lehet. Iparági benchmarkot csak akkor érdemes használni, ha ismered a mögötte lévő definíciót, és a sajátod ugyanaz. A saját előző időszakod ugyanazzal a nevezővel mérve hasznosabb viszonyítás.
Ki kell venni a márkakeresést a konverziós arányból?
Nem kell kivenni, de külön kell mutatni. A márkás forgalom általában lényegesen jobban konvertál, mert az a látogató már döntött. Ha egy sorba olvasztod a nem márkás forgalommal, az összesített szám az offline ismertséged változását fogja tükrözni, nem a keresőmarketing eredményét.
Miért esett a konverziós arányom, miközben több megkeresés jött?
Jó eséllyel a nevező nőtt gyorsabban, mint a számláló. Ez tipikus egy sikeres tartalom- vagy ismertségi kampány után: sok új, még hideg látogató érkezik. Nézd meg a konverziók abszolút számát és az új felhasználókra vetített arányt külön, mielőtt bármit visszavágnál.
Hány konverzió kell ahhoz, hogy az arány értelmezhető legyen?
Gyakorlati ökölszabály, hogy 30 konverzió alatt egy szegmens arányát ne kezeld trendként, mert egyetlen megrendelés is jelentősen elmozdítja. Kis forgalmú oldalon inkább hosszabb időablakot nézz, vagy vonj össze szegmenseket, ahelyett hogy heti bontásban keresnél mintázatot.
Hogyan mérjem a releváns belépőkre vetített arányt a gyakorlatban?
Jelöld meg az oldalsablonokban az oldal típusát és a szándékot egy egyéni paraméterrel, ellenőrizd valós időben, hogy minden sablon a saját értékét küldi, vedd fel egyéni definícióként, majd erre szűrve nézd a munkameneteket. Az egyéni paraméterek csak a bevezetés utáni adatokra érvényesek, visszamenőleg nem keletkeznek.
Források és további olvasnivalók
Ezen az oldalon a hivatalosan igazolt információt elsődleges forrásokból építjük fel; a saját tapasztalatot és a szakmai becslést mindig külön jelöljük a szövegben.